Menzil Grubu

Günümüz Nakşibendiliğinin en yaygın kollarından biri, Adıyaman Menzil Grubu. Bu grubun başında şu an Gavsı sani Abdülbaki Erol var. Diğer bir yaygın kol ise, İskenderpaşa Cemaati olarak bilinen Mahmud Esat Coşan‘ın Grubu. Bu grubun başına da, Prof. Esad Coşan’ın Avustralya’daki trafik kazasında vefatından sonra oğlu Nureddin Coşan geçti.

Abdülbaki Erol Hz.

Menzil Grubu, Nakşibendiliğin Adıyamanlılar diye bilinen kolunu oluşturuyor. Menzil Grubu, zaman zaman medyaya yansıyan haberlerle tanınıyor. Ancak günümüz Nakşibendileri içinde ağırlıklı bir yere sahip olan grupta gizlilik esas. Menzil kolunun başında yıllarca Şeyh Seyyit Muhammed Raşit Erol bulundu. 1930 yılında Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Siyanüs köyünde dünyaya gelen Raşit Erol’un babası Gavsi Bilvanisi Seyyit Abdulhakim Hüseyni de Nakşibendi büyüklerinden biri olarak kabul ediliyor. Muhammed Raşit Erol, Hazreti Hüseyin soyundan geldiği için kendisine “El-Hüseyni” de deniliyor.

Muhammed Raşid Erol Hz.

Gençliğinde Adıyaman ilinin Kahta kazasının Menzil köyüne yerleşen Şeyh Seyyid Muhammed Raşit Erol, babası Gavs’ın 1972’de vefatının ardından irşad görevine başladı. Raşit Erol, yurtiçi ve yurtdışından kendisine aşırı ziyaretçi gelmesi üzerine bir dönem Gökçeada’ya sürüldü. Adanın sağlığını etkilemesi sonucu Ankara’ya giden Muhammed Raşit Erol, daha sonra tekrar Menzil’e döndü. Muhammed Raşit Erol, irşad faaliyetlerini sürdürürken, 1991 yılının Ramazan Bayramı’nda içerisine zehirli böcek ilacı çekilmiş şırıngayla suikaste uğradı. Acil müdahaleyle hastaneye kaldırılan Raşit Erol, hayati tehlikeyi atlattı. Fakat elinin üstündeki ve içindeki yaralar uzun süre geçmedi. Şeker, damar sertliği, tansiyon ve romatizma hastalıkları nedeniyle uzunyıllar tedavi gören Muhammed Raşit Erol, 1993’te romatizma nedeniyle gittiği Afyon kaplıcalarından Ankara’ya dönüşünden birkaç gün sonra 63 yaşında vefat etti.

Alkol, uyuşturucu ve kumar gibi kötü alışkanlıkları olanların Menzil’e düzenlenen özel turlara katıldıkları iddia ediliyor. Müridlerin ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, Sakarya, Afyon, Kütahya, Isparta ve Düzce’de bulundukları öne sürülüyor. Menzil Şeyhi Seyyit Muhammed Raşit Erol’un, ilime verdiği önemi şu sözlerle dile getirdiği biliniyor: “Ey Allah’ın kulu! Bir talebe yetiştirmek bin kişiyi sofi yapmaktan efdaldir. Siz dininizi beldenizde bulunan en büyük alimlerden öğreniniz. Herkesten fetva sormayın. Çünkü memlekette fetva verecek kimse çok azdır. İlimle meşgul olan kimse, dünyada en güzel işle meşgul oluyor. İlim olmadığı zaman cehalet olur. Cahilin abidi de sofisi de hüsrandadır. Siz Osmanlı’ya bakınız. Neydi, ne oldu.”

Menzil Grubu’nun şeyhlerinden Seyyit Muhammed Raşit Erol’un ölümünden sonra Adıyamanlılar’ın başına kardeşi Şeyh Seyyit Abdülbaki Erol hz. geçti. Muhammed Raşit Erol’un Ankara’daki cenazesine binlerce müridi katıldı. Menzil Şeyhi, cenaze namazının ardından Kahta ilçesi Menzil Köyü’nde toprağa verildi.

(www.sabah.com.tr)

Tags:

Comments are closed.