Gülüşerek Gelişler

Tarih: Tem 31 2015

Gülerek Bakışlar

Karlı Dağ Yolu

Tarih: Tem 31 2015

Dağ Karı

Kuruma Beklentisi

Tarih: Tem 31 2015

Kuruma Beklentisi

Vampir Kalamar

Tarih: Tem 31 2015

Vampir Kalamar 3

Vampir Kalamar 4

Vampir Kalamar 2

Vampir Kalamar 1

Vampir bir balık türü olarak bilinen bu kalamar çeşidi, oldukça derin sularda yaşar. Tıpkı bir sivrisinek gibi kan emerek beslenir. Su içinde oldukça hantal bir şekilde hareket etselerde, çok hızlı saldırılar gerçekleştirebilirler. Kalamar, yaklaşık 300 farklı türü barındıran Teuthida takımını oluşturan uzunca, ovalimsi bedenli kafadan bacaklılar sınıfında yer alan bir deniz canlısıdır. Kalamar yaygın inanışın aksine mürekkep balığı veya ahtapot değildir.

Mürekkep Balığı Yumurtası

Tarih: Tem 31 2015

Yumurta Kütle

Sualtı fotoğrafçısı Lütfü Tanrıöver, bir grup dalgıçla 9 Temmuz’da Muğla’nın Fethiye ilçesinde suyun 22 metre derinliğine dalış yaptığı sırada, araba büyüklüğünde şeffaf bir yumurta kütlesi buldu. Sputnik’in haberine göre; gördükleri karşısında şaşkına dönen ekip, bir el feneri ile su baloncuğuna benzeyen şeffaf kütleyi incelediğinde, kitlenin içinde küçük beyaz noktacıklar olduğunu keşfetti. Tanrıöver’in kamerasına yansıyan esrarengiz nesne daha sonra ne olduğunu öğrenme umuduyla internet dünyasına sunuldu. Videoyu gören ABD Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nden Dr. Michael Vecchione, ilginç nesnenin Latince adı Ommastrephes bartramii olan, kırmızı uçan mürekkep balığı yumurtası kütlesine benzediğini ifade etti. Vecchione, ayrıca bu kütlenin, dünyanın en büyük yumurta kütlesi olabileceğini de vurguladı. Ancak kütlenin içinde ne kadar yumurta bulunduğu henüz açıklanmadı. Öte yandan Deep Sea News sitesinin aktardığına göre, kollarıyla birlikte 1,5 metre uzunluğa erişebilen mürekkep balıklarının yumurta bırakması, pek sık görülen bir doğa olayı değil. Yalnızca 2008 yılında ABD’li mürekkep balığı uzmanı, bilim yazarı Dr. Danna Staaf, Kaliforniya Körfezi’nde yaklaşık 4 metre genişliğinde, benzer bir kitle görüntülemişti. Dünyanın en tehlikeli mürekkep balıkları olan Humboldt mürekkep balığı türüne ait bu yumurta kütlesinde 600 bin ilâ 2 milyon yumurta olduğu ifade edilmişti.

Ommastrephes Bartramii

Wattmatik Bfo 014

Tarih: Tem 31 2015

Gladyo ve Dağ Örgütü

Tarih: Tem 30 2015

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, Saray konusundaki sözlerini kastederek, “Kendi üzerindeki karanlık bulutları dağıtmaya çalışıyor” dedi. Pekin’de Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, bir gazetecinin, Demirtaş’ın, “Suruç katliamını Saray’a bağlı özel gladyo örgütü yaptı” sözlerini anımsatması üzerine, “Terbiyesizce ifadedir” dedi ve Cumhurbaşkanlığı makamının bu seviyeye düşürülmemesi gereken bir makam olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Bu şahıs, 6-7-8 Ekim katliamının baş sorumlusudur; bugüne kadar dokunulmazlık zırhı altındadır. Zaten abisi malum dağda yetişmiş ve halen de dağda olan birisidir. Kendisi de fırsatı bulunca herhalde oraya gider. Ağzından çıkanı kendisinin duyması gerekir. Kendi üzerindeki karanlık bulutları dağıtmaya çalışıyor. Haddini bilsin” dedi.

The Antarctic Snow Cruiser, 1939

Tarih: Tem 30 2015

The Antarctic Snow Cruiser, 1939

Antarktika Keşif Aracı


  

Site Hakkında