Kayıt Dışı Karapara

Tarih: Nis 17 2015

Ekonomiye dair peş peşe gelen haberler hiç de iç açıcı değil. Üretim ve ihracat oranı düşerken; işsizlik oranı hızla artıyor. Ocak ayı işsizlik oranı yüzde 11.3’e (3 milyon 259 bin kişi) ulaştı. Gençlerdeki işsizlik oranı ise yüzde 20’yi aşmış durumda. Bu olumsuz verilere, bir de doların hızla yükselmesini ekleyin. Bu yazının yazıldığı saatlerde dolar 2.71 civarında idi. Ekonomistlerin öngörüsü doların seçimlere kadar 3 TL’yi bulacağı. Makro ekonomide yaşanan bu gelişmelerin sokağa yansımasını AKP, her yıl arttırmak zorunda kaldığı doğrudan yardımlarla önlemeye çalışıyor.

Bu doğrudan yardımlardan bazıları şöyle. 2003’te 1 milyon 96 bin hane kömür yardımından yararlanırken, 2013’te bu rakam 2 milyon 145 bine yükseldi. Yine gıda yardımı alan hane sayısı 675 bin. Eşi vefat etmiş kadın yardımından 276 bin hane, asker ailesi yardımından 120 bin, sosyal konut yardımından 24 bin ve barınma yardımından 22 bin hane yararlanıyor. Daha acı rakam Türkiye’nin yüzde 40’nın yoksulluk envanterine kayıtlı olmasıdır. 2013 sonunda devletten yardım alan vatandaş sayısı 30 milyon 500 binE (8 milyon hane) ulaşmıştır. 2013 sonunda 52 milyon 700 bin kayıtlı seçmenin, yaklaşık 10 milyonu devlet yardımına muhtaç yaşıyor. Bütün bu rakamlar resmi olan. Buna gayri resmi yani AKP il ve ilçe yönetimlerinden yapılan doğrudan yardımları eklediğinizde tablonun daha vahim olduğuna kuşku yok. Bu durumun bir özeti AKP’nin halkı yoksulluğa mahkum ettiğidir.

Bütün bu kötü göstergelerin temel nedeni ekonomik değil siyasidir. Erdoğan’ın siyaseten izlediği kutuplaşma, hukukun ortadan kaldırılması sadece yerli değil yabancı yatırımcıların da ülkeden uzaklaşmasına yol açmıştır. Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik faiz oranını düşürün baskısı geldiğimiz noktada tam tersine MB’nın doların yükselişini durdurmak için faizi yükseltmek zorunda kalması ironiktir. TÜSİAD Başkanı’nın siyasi gelişmelerin ekonomiyi zora soktuğu uyarısına, Erdoğan’ın TÜSİAD Başkanı’nı hedef alan açıklamalarıyla cevap vermesi sorunları nasıl algıladığının özetidir. Türkiye’de ekonomi kötü gidiyorsa bunun nedeni ekonomiden çok siyasetin kötü yönetilmesidir. Şunu da ifade edelim, Türkiye’de bugün ekonomik kriz yaşanmıyorsa bunun nedeni, var olan ekonomik kaynaklardan değil kaynağı belli olmayan kayıt dışı sermayedir. Türkiye ekonomisi şu anda kayıt dışı sermaye ile ayakta durmaktadır. Unutmayalım ki, güçlü bir demokrasinin olmadığı yerde güçlü bir ekonomiden bahsetmemiz mümkün değildir.

(Murat Aksoy)

City of Cairo

Tarih: Nis 17 2015

Alman denizaltıları tarafından 73 yıl önce batırılan City of Cairo, 5 bin 150 metre derinlikten çıkarıldı. Gemide, 50 milyon dolar değerinde hazine bulundu. İngiliz kurtarma ekipleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltılarının Atlas Okyanusu’nda batırdığı “City of Cairo” adlı geminin enkazını 73 yıl aradan sonra su yüzüne çıkararak, dünya rekoru kırdı. Gemide, 50 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen dev bir hazine bulundu. Hindistan’ın Mumbai şehrinden İngiltere’ye giderken 4 Kasım 1942’de Afrika açıklarındaki St. Helena adası yakınlarında batırılan geminin yeri, ilk kez 80’li yıllarda tespit edildi. 5 bin 150 metredeki geminin, Titanik’in 3 bin 800 metre derinlikte yatan enkazından daha derinde olduğu belirtildi. Yetkililer, bunca yıl geminin yeri bilinmesine rağmen, hiçbir ekibin tam olarak bulunduğu noktaya inemediğini belirtti. Gemide 50 milyon dolar (135 milyon lira) değerinde olduğu tahmin edilen dev bir hazine de bulundu. 302 yolculu gemide, Britanya Krallığı’na ait 7 bin ton yük ile 100 ton civarında gümüş paranın olduğu kaydedildi. Paraların o dönem Britanya sömürgesi olan Hindistan’ın bastığı paralardan olduğu, bu nedenle paraların Hindistan’a ait olması gerektiği belirtildi.

Batık Hazine

El Yuva

Tarih: Nis 16 2015

Duvar Yuvası

Saraydan Yayılan Yangın

Tarih: Nis 16 2015

Malatya’da bir engelli vatandaş borçlarını ödeyemediğini ve evinde yiyecek bulunmadığını belirterek valilik önünde kendisini ateşe verdi. Yeşilyurt ilçesi Gözene Mahallesi’nde oturan Ali Özbay, Malatya Valiliği önünde 5 yıldır alamadığı engelli maaşının 1 ay önce yeniden bağlandığını, ancak borçları olduğunu ve evinde yiyecek hiçbir gıda maddesi bulunmadığını söyledi. Görevlilere tepki gösteren Özbay, “Yeşilyurt Sosyal Yardımlaşma Vakfı görevlileri hakkında şikayet başvuru yaptım ancak sonuç alamadım. Valiliğe dilekçe verdim. Hiç haber vermediler. Niye kimse soruşturma açmıyor?” dedi.

Sarayda Yangın Var 2

Sarayda Yangın Var 3

Yanında getirdiği pet şişe içerisindeki benzini üzerine döken Ali Özbay, daha sonra çakmakla kendini ateşe verdi. Üzerindeki eşyalar kısa sürede yanan Özbay bir süre sonra yere yatarak alevleri söndürmeye çalıştı. Ancak alevler durmayınca üzerindeki montu çıkarıp attı. Çevredeki meraklı vatandaşlar yardımına koştu. Vatandaşlar, üzerlerindeki elbiselerle söndürmeye çalıştı. Vatandaşların çabalarıyla yangın söndürüldü. Daha sonra valilik binasından yangın söndürme tüpüyle gelen bir görevli müdahale etti. Vücudunun bir kısmı yanan Özbay yere yatarak sağlıkçıları beklemeye başladı. Bu sırada olayı duyan Vali Süleyman Kamçı olay yerine gelerek Özbay ile konuştu. Vali Kamçı’ya derdini anlatan Özbay, şunları anlattı; “5 yıldır maaş alamıyordum. 1 ay oldu ilk maaşımı aldım. Ancak onunla ancak borçlarımı ödedim. Evim kira. Ev abimin. O ‘evi satarım’ dediği için kira veriyorum. 2 bin liraya yakın borcum var.” Vali Kamçı, borçlarını ödediğinde bir daha kendini yakmayacağına ilişkin söz istedi. Ali Özbay, 29 Ocak 2015 tarihinde de Yeşilyurt Kaykamamlığı önünde kendini ateşe vermişti. Özbay’a o eyleminde kısa sürede müdahele edilmişti. Bu kez müdahale uzun sürünce vücudunda ciddi yanıklar oluştuğu öğrenildi.

Sarayda Yangın Var 1

Saraylara Yatırım Yapın, Vatandaşı Yardımlara Muhtaç Bırakın, Oyları Cukka Yapın!

Görülmemiş Saray

Yeyin Efendiler

Seksen

Katır İnadı

Tarih: Nis 16 2015

Şırnak’ta kaçakçılıkta kullanılan katırların infaz edilmesi tartışması, Vali Ali İhsan Su’nun olay hakkındaki son açıklaması ile yeni bir boyuta taşındı. Su, katırların vurulmadığını, silah sesinden korkup uçurumdan düştüklerini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) üyeleri ile birlikte ölü katırların durumunsu incelemek için gittiği Şırnak’ta, Vali Su ile de görüştü. Onur, toplam 25 katırın öldürüldüğünü de anlatarak, “Boyunlarından vurulmuş 15 katır derhal ölmüş. Diğerleri kaçmış. ancak kaçanları da askerler yakalayıp vurmuşlar” dedi. Onur, HAYTAP üyesi veterinerlerin yaralı 9 katırı da tedavi ettiklerini anlattı. “Veterinerler, 4 katıra cerrahi müdahale uyguladılar, 5 katır ise medikal tedavi gördü” diyen Onur, veterinerlerin katırlarda kurşun izlerini de saptadıklarını anlattı. Kaçan bir katırın ise, mahsur kaldığını, ancak askerlerin köylülere katırı bulunduğu yerden kurtarma izni vermediklerini de söyleyen Onur, “O katırın sahibi olay gününden beri, her gün gidip katıra yem veriyor. Ölmemesini sağlıyor. Ancak askerler, katırın mahsur kaldığı bölgeden taşınmasına izin vermiyor” diye konuştu.

Şırnak Valiliği de görüşme hakkında açıklama yaparak, katırların kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılmasının “hayvan haklarına aykırı” olduğunu bildirdi. Açıklamada şöyle denildi; “CHP Milletvekili Sayın Melda ONUR ve beraberindekiler, kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılan katırlarla ilgili Valiliğimizi ziyaretlerinde: Valiliğimizce, katırların kaçakçılık faaliyetlerinde kullanıldığı, özellikle sigara kaçakçılığında kullanıldığı, katırların bu anlamda gayri yasal işlerde kullanılmasının doğru olmadığı, bunun hem hayvan hakları bakımından hem de taşınan kaçak sigaraların insan sağlığına verdiği zararlar ve insan hakları açısından da doğru olmadığı, bu anlamda hepimizin kaçakçılık faaliyetlerine karşı çıkmamız gerektiği, ilgili vatandaşları bu konuda kendilerinin de uyarmasının uygun olacağı ifade edilmiştir. Ayrıca kaçakçılık faaliyetlerinin sebebi olarak gösterilen işsizlik konusunda Valiliğimizce yöre vatandaşlarına (arıcılık, kilimcilik vb.) iş imkanları konusunda yardımcı olunacağının söylendiği gelen heyete ifade edilmiştir.” Onur, Şırnak Valisi’nin görüşmede kendilerine, açıklamada ifade edildiği gibi, katırları kaçakçılıkta kullanmanın “hayvan haklarına aykırı olduğunu” söylediğini belirterek, “Vali katırların kaçakçılıkta kullanılmasına hayvan hakkı ihlali dedi. Peki, katırları öldürerek onurlarını mı kurtarmış oldular?” dedi.

Katır Katliamı 2

Çözüm Süreci Masallarıyla Teröristlere Dokunamıyorsunuz! Kaçakçıların Zavallı Hayvanlardan Ne İstiyorsunuz!

Katır Katliamı 1

Libya Başbakanı Abdullah el Sani ülkesindeki iç savaştan Türkiye’yi sorumlu tutarak, “Çok açık bir şeyi ifade etmek istiyorum: Türkiye Katar’ın finansmanlığı ile Libya’da terörizmi desteklemektedir. Bazı ülkeler Libya’da radikal İslamcıları iş başına getirmek için gece-gündüz çalışmaktadır”dedi. Kendi evindeki yangını söndüremeyen bir vatandaş komşusunun evine ateş götürüyor!

Vektörler Genel

Tarih: Nis 16 2015

Vektörler Genel 1

Vektörler Genel 2

Vektörler Genel 3

Vektörler Genel 5

Vektörler Genel 4

Kaza ve Kader

Tarih: Nis 14 2015

Pencere Çamaşır

Ağıldan

Aralardan

Secde Edenler

Afgan Paraları

Sokak Dilenmesi

Model Seçimine

Yolalanlar

Türbe Köşesinde

Kader Yazılır, Gerçekleşince Kaza Olur. Ve Bir Gün Bir Kaza Olur, Yeni Bir Kader Yazılır!

Afganistan Kaderi

Saldırı

Saldırı Sonrası

Yangın Sonrası Bebek, India, 2015

Tarih: Nis 14 2015

Yangın Sonrası Bebek, India, 2015


  

Site Hakkında