Mülteci Duası

Tarih: Eki 08 2015

Mülteci Duası

Nobel Ödüllü Aziz Sancar

Tarih: Eki 08 2015

Bu yıl Nobel Kimya Ödülü, DNA onarımı konusunda çalışmalar yapan Prof. Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich’e verildi. Çalışmalarını ABD’de Kuzey Carolina Üniversitesi’nde devam ettiren Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel ödülü alan ikinci Türk oldu. Al Jazeera Türk’e konuşan Prof. Aziz Sancar, ödülü kazanmaktan onur duyduğunu söyledi. 69 yaşındaki Sancar , “Yıllarca yaptığım çalışmaların bir ödülüdür. Büyük kısmını Türkiye’ye borçluyum çünkü Türkiye bana üstün dereceli bir eğitim verdi. O dönemin koşullarında ilk ve ortaokulda, lisede olağanüstü bir eğitim aldım. ” diye konuştu.

Aziz Sancar

Sancar okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren 10 çocuklu bir anne babanın çocuğu olarak 1946’da doğdu. Kendi deyişiyle orta halli bir çiftçi ailesinin çocuğuydu. Mardin’den Nobel’e uzanan hikâyesi azmin göstergesi. İlk ve orta öğrenimini Savur ve Mardin’de tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sancar, Savur’da iki yıl doktor olarak çalıştı. Doktorluk yaptıktan sonra araştırma yapmak için yurt dışına gitmek istedi. O dönemde Türkiye’deki imkânlarla yüksek seviyede bilim yapmanın mümkün olmadığını söyleyen Sancar, “1974’te. O zaman imkanlar yoktu ama çok şükür şimdi var. Türkiye’de bilime çok yatarım yapılıyor. Bilim adamları teşvik ediliyor. 10-15 yıl içinde Türkiye’den de ödül alacaklar çıkacaktır” diye konuştu. 10 kişilik ekibi ile çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Sancar, “Haftanın altı buçuk günü günde 12 saat çalışıyoruz” diyor. Çalışmalarına Türkiye’de devam etmeyi düşünmediğini söylüyor: “Çok oturmuş bir ekibim var. Onu Türkiye’ye taşımak mümkün değil. Elimden geldiği kadar Türkiye’deki çalışmalara bilimsel katkı sağlamaya devam ederim.”

Dr. Sancar kazandığı ödülle 1901 yılından bu yana Nobel ödülüne layık görülen 169 isimden biri oldu. Sancar aynı zamanda son yıllara kadar ABD’li bilim insanlarının öne çıktığı Nobel ödüllerinde, uluslararası alandaki bilim insanlarını öne çıkaran isimler arasında yer aldı. Aziz Sancar, HDP Mardin Milletvekili Prof. Mithat Sancar ile de akraba. Yazar Orhan Pamuk, 12 Ekim 2006’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanarak Nobel ödülü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçmişti.

Kuşlar Havası

Tarih: Eki 08 2015

Kuşların Havası

Budak Kollar

Tarih: Eki 08 2015

Budak Kollar

Salıncak İkilisi

Tarih: Eki 08 2015

Salıncak İkilisi

Pencere Önünde

Tarih: Eki 08 2015

Pencere Önünde

Termodinamik

Tarih: Eki 08 2015

Termodinamik Notları

Kolince

Tarih: Eki 08 2015

Kolince


  

Site Hakkında