Edep Yâhu

Tarih: Ara 31 2013

Şuursuzluk, aç gözlülük sınır tanımaz oldu. Kimisi bir dilim ekmek uğruna çöplük kurcalarken. Daha bir hafta önce Konya Ereğli’de camsız ve çerçevsiz evde henüz 40’ı çıkmadan zatürreden hayatını kaybeden Ayaz bebek, “300 bin lira değerinde altın elbise” peşinde koşan insanlarla aynı ülkede nefes alıyordu. Fiyatı 300 bin lirayı bulan altın elbiseler üretiliyor artık ülkemizde. Bu işe koyulan kuyumcu halinden son derece memnun. Şimdiye kadar 8 kişi bu açgözlülüğe tenezzül etmiş. Sırada bekleyenler varmış. Ama bir de edep diye birşey var. Unutmamak gerek. Aldığınız nefesten, giydiğiniz altın elbiseye kadar her şeyden hesaba çekileceksiniz.

Altınlı Elbise

Kahramanmaraşlı bir kuyumcunun ürettiği 78 bin parça altından oluşan 3 kilogram ağırlığındaki altın elbise, 300 bin lirayı bulan satış fiyatına rağmen 8 müşteri tarafından alındı. Kuyumculuk şirketinin sahibi Ahmet Atakan, yaptığı açıklamada, kimsenin cesaret edemediği tasarımlar yaptıklarını ve özellikle Ege Bölgesi’nde satışa sunduklarını belirtti. Yöresel takılara ağırlık verdiklerini, 6 ay önce de altın elbise tasarlamaya başladıklarını anlatan Atakan, son tasarımlarının da 22 ayar altından oluştuğunu dile getirdi. Atakan, “Elbisenin şu andaki fiyatı 300 bin lira civarında” dedi. Altın kasalarında sakladıkları elbise satışının gayet iyi gittiğini anlatan Ahmet Atakan, “Satamayız dedik ama satışı da güzel oldu. Şu ana kadar 8 tane sattık. Siparişlerimiz var, yapmaya ve satmaya devam edeceğiz. Bu yıl sonuna kadar da toplam 10 tane altın elbise satmış olacağız. Bu elbiseyi almak için sırada bekleyenler de var. Ekonomik kriz, dolar ve altın fiyatındaki değişimler fark etmiyor, farklı bir şey yaptığınızda hepsini aşabiliyorsunuz “ dedi. Müşterilerini gizli tuttuklarını ancak talebin daha çok iş adamları ve aşiret ağalarından geldiğini dile getiren Atakan, elbisenin uzunluğuna, giyecek kadının kilosuna göre elbise fiyatının değiştiğini, 700-800 bin liralık yeni bir elbise üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

   Bilirsin ki, ömür kısadır, lüzumlu işler pek çoktur. Acaba benim gibi sen dahi kafanı teftiş etsen, malumatın içinde ne kadar lüzumsuz, faydasız, ehemmiyetsiz, odun yığınları gibi camid şeyleri bulursun.

Site Hakkında