Made In America

Tarih: Nis 30 2014

Evet, çok net ve açık: Mısır’da 528 değil, 683 değil, 37 değil, bir tek idam olsa, bir tek müebbed olsa, bunların tamamı ABD hesabına yazılacaktır. Sisi’nin taşeron bir cani olduğu, Amerika’nın himayesi altında darbe yaptığı ve yüzlerce insanın idamına imza atabilme cüretini ancak ve ancak ABD’den en azından göz yumma işareti alarak gösterdiği noktasında en küçük bir şüphe duymamak gerekiyor. Türkiye dışındaki dünyadan henüz insanca bir ses yükselmiş değil. Evet, çok doğru, Batı dünyasının yüreği, karaya vurmuş balinalar için harekete geçerdi, ama Mısır’da 10 dakika içinde verilen ve her on saniyeye bir ölüm kararının düştüğü idamlar karşısında bir yürek sesi çıkmadı henüz. Utanç verici bir suskunluk gözleniyor Batı dünyasında.

Neden Batı dünyasının yüreğini sorguluyorum, çünkü İslam dünyasında olan bitenlerle çok ilgiliydiler, çünkü İslam coğrafyasına demokrasi gelmesi gibi bir gündemleri vardı, çünkü İslam coğrafyasında, despotik yönetimlerin gitmesini ve hukukun üstünülğünün hayata geçmesini istiyorlardı. Baksanıza Alman Cumhurbaşkanı gelmiş Türkiye’de hukukla niye problemlisiniz? diye soruyor. Ne olmuş? Twitter kapatılmış! Alman Cumhurbaşkanı şu sıralar Mısır’a gidip Ne yapıyorsunuz siz? Elleriniz neden bu kadar kanlı? diye sorsa ya. Obama Kahire’ye gelip, Ne oluyor burda? Böcek mi eziyorsunuz? diye sesini yükseltse ya.

İslam dünyasında halk iradesinin yükselme yönü boğazlarına durdu, onu Mısır’da Sisi gibi bir katilin eliyle İhvan’a jenosid uygulamakla, Suriye’de Esed’in varil bombaları ile bir ülkenin insan ve medeniyet birikiminin yokedilmesiyle çıkarıyorlar. Yoksa Mısır’la, Suriye ile hiç ilgileri yok mu? Ben hiç ilgileri olmayan bir dünya ile ilgilenmelirini istiyorum Batılı ülkelerden? Saddam Kuveyt’e işgal birlikleri gönderdiğinde Amerika bunu savaş sebebi saymadı mı? Şu anda Amerika Irak’tan savaş tazminatı olarak günde 4 milyon varil ve varili, o da üretim sarafı olarak sadece 10 dolara petrol almakta değil mi? Suudi Arabistan hele, bölgede Amerikan çıkarlarını engellemeye kalksın, kaç darbe ile karşılaşır ve kaç idam gelir peşinden tahmin etmek zor mu? Ne oldu da Amerika, adeta aklını yemişçesine darbenin demokrasiyi kurtarma hareketi olduğu na hükmetti ve böyle yüzlerce idamı görmez oldu? Çünkü İhvan, Amerikan formatına göre bir Mısır – Suriye – Filistin vadetmedi?

Zordur İslam dünyasının İslam dünyası olması? Zordur Türkiye’nin Türkiye olması. Zordur bu coğrafyanın 100 yıllık prangadan kurtulması. Hegemonik küresel güçler bütün kurguyu kendi çıkarlarına göre tanzim ederler. Kan gerekiyorsa kan dökerler. Çifte standartsa çifte standarttır. Çıkarlarına uygunsa, mesela düşmanlarını kuşatma ya da adamlarını koruma amacına denk düşüyorsa, insan hakları söylemini dillendirirler, birilerini yoketmek gerekiyorsa, onu idama götürecek gerekçe üretirler.

(Ahmet Taşgetiren)

   Ne kadar güzel yapılmış de, ne kadar güzeldir deme.

Site Hakkında